Dunaj v kufru > Aktuality > Úspěch dětí ze ZŠ ve Štěpánově na mezinárodní soutěži o Dunaji

Úspěch dětí ze ZŠ ve Štěpánově na mezinárodní soutěži o Dunaji

Vloženo: 2.6.2011

Tým ve složení Vladěna Večeřová, Veronika Elšíková, Jakub Soušek (všichni tři ze 6. ročníku), Barbora Wengrynová, Anastázie Vlková a Gabriela Pospíšilová (žačky 8. ročníku) měl nelehký úkol - v průběhu třech týdnů oprášit znalosti a prozkoumat povodí Dunaje z hledisek přírodního bohatství, historického, zeměpisného a kulturního. Jako pomůcka jim posloužil vynikající učební materiál – Dunaj v kufru (Danube Box), který byl v roce 2009 přeložen do češtiny a v loňském roce, vydán v nákladu 500 ks a distribuován do škol na Moravě. Velkou zásluhu na jeho českém vydání a distribuci má nezisková organizace Unie pro řeku Moravu, kterou v realizaci tohoto projektu podpořily, a to nejen finančně, Ministerstvo ŽP ČR a společnost Coca-Cola HBC Česká republika.

Páteční brzké ráno slibovalo opět slunečné a teplé počasí, a tak jsme s veselou myslí opouštěli náš dobře známý Štěpánov a vydali se do neznáma, poznat část povodí Dunaje, o které jsme předtím jen četli. Cesta rychlíkem do Břeclavi nám uběhla překvapivě rychle a než jsme se stačili rozkoukat, už se před námi na pahorku nad Dunajem tyčil kdysi strategicky významný hrad a sídlo maďarských králů – Visegrád. Sotva jsme pak stačili sníst doma připravené svačiny a už nás vítala maďarská metropole Budapešť. Organizace klapala ukázkově a hned na peróně na nás čekal usměvavý řidič s cedulkou Danube - Czech Republic. Rychlé přesednutí do připravených taxíků a už můžeme obdivovat čilý ruch budapešťských ulic.

Ubytování v hotelu Griff bylo velkolepé a po krátké přestávce se děti všech účastnických zemí odebírají s průvodkyní do zdejší zoologické zahrady. Učitelé, organizátoři celé akce a rovněž zástupci neziskových organizací zabývajících se vzdělávacími programy pro mládež zatím celé odpoledne pilně pracují. Po oficiálním přivítání a vzájemném představení nás seznamují zástupci organizátorů se zkušenostmi s pořádáním této soutěže a podobných akcí. Vyměňujeme si navzájem zkušenosti, snažíme se najít řešení některých společných problémů týkajících se například vhodného začlenění „Dunaje v kufru“ do vzdělávacích plánů škol. V menších pracovních týmech pak navrhujeme možná řešení vybraných problémů, která pak společně prezentujeme a probíhá živá diskuze, ve které nechybí ani humor. A to už se naše děti, schvácené horkem, ale spokojené, vracejí do hotelu a je ten pravý čas na uvítací večeři v podobě švédských stolů, s některými maďarskými kulinářskými specialitami.

 

V sobotní ráno je ve vzduchu cítit lehká nervozita, neboť po společné snídani se přesunujeme do budovy Regionálního muzea, kde nejprve dopoledne proběhne národní kolo maďarské soutěže o Dunaji a po obědě pak mezinárodní soutěž. Zatímco se maďarské týmy potí nad zadanými soutěžními úkoly, týmy ze zahraničí vytvářejí plakát na téma „Má země, voda a lidé“, a to ještě netuší, že prezentace tohoto díla v angličtině bude jedním ze soutěžních úkolů. Dopoledne uběhne jako mávnutím kouzelného proutku a po obědě usedají soutěžní týmy k připraveným stolům. Od pořadatelů soutěže dostává každý ze soutěžících tričko s logem „Dunaje v kufru“ a názvem země, kterou reprezentuje. Pak už soutěž nabírá plné obrátky a cvakají spouště fotoaparátů. Po prezentaci plakátů, kde excelovalo bulharské družstvo, přichází poznávání významných míst a metropolí na Dunaji. Tento úkol náš tým docela potrápil. Zato při poznávání živočichů a jejich stop, státních vlajek a zaznamenávání názvů řek – významných přítoků Dunaje do slepé mapy, se tváře členů českého týmu uvolnily a bylo vidět značnou úlevu. Pera jen kmitala po papíře a už se blíží poslední úkol – překvapení. Týmy všech sedmi zúčastněných zemí – České republiky, Bulharska, Rumunska, Srbska, Maďarska, Bosny a Hercegoviny a Slovenska, dostávají krabici se skládačkou povodí Dunaje. Časový limit je dvacet minut a úkol se zdá snadný. Co nejrychleji poskládat plakát povodí. Zde vítězí Maďaři, ale naše děti jsou hned na druhém místě. Pak už následuje chvíle napětí a očekávání. Moc nadějí si na umístění neděláme, první dva úkoly se nám nezdařily tak, jak bychom si představovali. O to větší překvapení a radost zažíváme, když paní Monika Jetzin sděluje, že se Česká republika umístila na třetím místě. S kolegyní Zuzanou Šupíkovou máme co dělat, abychom stihly vytáhnout fotoaparáty a zachytily tak předávání diplomů a cen našim skvělým dětem.

Večer se nese v duchu uvolněné a radostné atmosféry. Tramvají se všichni účastníci přesouvají na nábřeží Dunaje, kde nás čeká téměř dvouhodinová plavba po Dunaji s bohatou večeří. Spokojené tváře všech dětí jsou pro organizátory i nás učitele asi tím největším oceněním. Kolem půl deváté večer jsme opět na pevné zemi, ale ještě se nám nechce do hajan. Vydáváme se spolu s rumunskou výpravou na hradní vrch, odkud obdivujeme noční Budapešť. Pak už je ale nejvyšší čas zalehnout, ráno v osm totiž vyrážíme do Ostřihomi, kde je naplánována návštěva Muzea Dunaje a ostřihomské baziliky.

Mezinárodní setkání se blíží do finiše a po obědě v řecké restauraci, v malebném městečku Szentendre (Svatý Ondřej), se loučíme, i když neradi, klidně bychom zůstali ještě o pár dní déle. Poslední stisky rukou, krásné zážitky, nově navázaná přátelství a plány na další poznávání a aktivní ochranu povodí Dunaje, řeky Moravy, s využitím nápadů a materiálů, které nalezneme v „Dunaji v kufru“.

 

Mgr. Jana Krejčová

ZŠ Štěpánov

Dolní 597, Štěpánov

Copyright © Unie pro řeku Moravu

vytvořil Michal Kandr